Frankofoni

KTFKD bir kültür derneği statüsündedir; konser, piknik, sergi, yarışma, Fransızca film gösterisi gibi çeşitli etkinlikler düzenlemektedir.

Frankofoni terimi ilk olarak 19. yuzyılda fransızca konusan ulke ve toplumları anlatmak icin kullanilmistir. Ilk frankofoni dernegi 1926 yılında fransız yazarlar tarafından gerceklestirilmistir. Frankofoni fransiz dilini ve fransizca konuşmayi yansıtır. Frankofoni fransızcayı ana dili, resmi dil, ogretim dili ya da alternatif dil olarak kullanan toplulukları tasvir eder.

Frankofoni 77 ulke ve devlet arasındaki politik iliskileri organize etmektedir. 890 milyondan fazla kadın ve erkek fransız dilini paylasmakta ve ulusal degerlerine saygı duymaktadır. Bugun 250 milyon civarı fransızca konusan kisi frankofoni uyesi olarak birlesmistir. Bu toplulukların buyuk oranı fransızcayı anadil olarak kullanmaktadır. Baslangıc seviyesindekileride sayarsak bu sayı 900 milyona ulasmaktadır. 2010 yılı rakamlarına gore dunyada 116 milyondan fazla kisi fransızca ogretimi almaktadır.

Kısacası frankofoni 5 farklı kıtada yasayan farklı yasam tarzlarina sahip ancak fransizca diliyle birlesen toplumları tasvir etmektedir. Her yıl 20 mart dunyada « uluslararası Frankofoni Gunu » olarak kutlanmaktadır.

Her yıl ortak bir tema secilmektedir.